הסכמי ממון / חיים משותפים

בניגוד למערכות היחסים הקלילות והבלתי מחייבות, חיים משותפים יחדיו יוצרים עבור בני הזוג מעמד המוגדר בפני עצמו – ידועים בציבור. אולם, בניגוד למעמד הנישואין שאליו נלוות זכויות מסוימות, גם בעת פירוקו, החקיקה אינה מתייחסת (עדיין) באופן רשמי לזכויותיהם של הידועים בציבור, אולם קיימות לא מעט פסיקות המורות על כך כי אף לבני זוג, אשר מסיבותיהם-שלהם בחרו שלא להינשא, ישנן לא מעט זכויות. חלק מהזכויות הללו מעוגנות ונשמרות בזכות עריכת הסכמי ממון בין בני זוג ידועים בציבור.

מה הם הסכמי ממון?

על מנת להבין את נחיצותם של הסכמי ממון, יש, בראש ובראשונה, להתבונן בחוליות החלשות של ההגדרה “ידועים בציבור”. ה”חולשה” העיקרית של מצב זה, הוא כי, בניגוד לבני זוג הנשואים המעגנים את מעמד ככאלה באופן רשמי (באמצעות טקס החופה, הכתובה וכיו”ב), מצב של ידועים בציבור נוצר, בחלק גדול מהמקרים, מעצם קיומם של הזוגיות, חיים משותפים והתנהגותם, בפועל, של הצדדים, ולא באמצעות הצהרה או מתן גושפנקא רשמית. כך, למשל, לא מעט זוגות המנהלים ביניהם קשר מתמשך, עשויים לגלות כי הם, על פי אמות המידה השונות, נחשבים לידועים בציבור, וכתוצאה מכך, כל רכוש שייצבר על ידי אחד מהם במהלכו של הקשר, עלול להיחשב כמשותף לשניהם, וככזה – חלה עליו חזקת השיתוף הרכושי בעת פירוק הקשר. במקרה כזה, ויתור על הזכויות ברכוש ה”משותף” יהיה נתון לטוב ליבו של הצד שאמנם לא צבר את הרכוש, אולם עשוי לזכות במחצית ממנו מן ההפקר.

הסכמי ממון – דווקא בגלל שאתם אוהבים האחד את השנייה!

 

על אף שחתימה על הסכם ממון, עלולה, לכאורה, להיראות כמונעת משיקולים קרים והגיוניים (בניגוד גמור לאהבה שאתם חשים כרגע זה לזו), מטרתם היא, בראש ובראשונה, להסדיר את הנושא הכלכלי ולהסיר אותו מעל סדר היום שלכם, על מנת שלא תצטרכו להטריד את עצמכם בו בהמשך. עריכת הסכמי ממון, מסוגלים, גם, במקרים רבים, להציף על פני השטח מניעים נסתרים וכוונות, שעד כה, עיניכם המסונוורות מאהבה לא שמו אליהם לב. כך שלא משנה מאיזה כיוון תסתכלו על זה, עריכת הסכם ממון אצל עורך דין המתמחה בעריכת הסכמים כגון זה, עשויה להבטיח את עתידכם, בדרך זו או אחרת.