מתן חודורוב: משרד עו"ד לענייני הגירה, זכויות אדם והסדרי מעמד

מענק מעמד להורה קשיש בודד עם ילד

משרד הפנים קיים נוהל המאפשר קבלת מעמד להורה קשיש ובודד של אזרח ישראלי. נוהל זה הנו חריג הומניטרי, המאפשר לאשה מעל גיל 65 ולגבר מעל גיל 67, במצב אישי: אלמן, גרוש או רווק וללא ילדים נוספים, שנשארים לבדם בעולם, כשאין להם משפחה ומי שיתמוך בהם מחוץ לישראל, להתאחד עם משפחתם בארץ.

בשנים האחרונות ניתן לראות שבתי המשפט במדינת ישראל פירשו את הנוהל וקבעו כי, בשל התכלית ההומניטרית המונחת בבסיסו של נוהל הורה קשיש, ראוי לפרש את הנוהל כך שיחול גם על הורים קשישים שיש להם ילדים נוספים בחו”ל, שאין להם כל קשר עמם ואין להם כל אפשרות לקבל מאותם ילדים תמיכה כלשהי. לעניין זה ראו, בין היתר, דברי בית המשפט בעת”מ ת”א 1153/06 טטיאנה אולוכנוב ואח’ נ’ משרד הפנים, פורסם בנבו, כדלקמן:

“… שאלה היא כיצד לפרש את המונחים: “הורה בודד” וגם ש”למזמין אין ילדים נוספים בחו”ל”. העותרת התאלמנה מבעלה, ולכן היא עונה על הקריטריון של הורה בודד. איך נפרש את המושג “היעדר ילדים בחו”ל”?…. המשמעות שלמוזמן אין ילדים נוספים בחו”ל, זה שברמת היום יום, החודש או השנה אין להם למי לפנות. אין קשר טלפוני, לא חוגגים חגים במשותף, אין שמחות משותפות, אין למעשה דבר במשותף… לכן את הנוהל יש לפרש כאילו נכתב בו: “למוזמן אין ילדים נוספים בחו”ל, שעמם יש לו איזשהו קשר”ֿ

בפרשת אולוכנוב, ביקשה סבתא בודדה בת 77 ממשרד הפנים להעניק לה מעמד מכוח נוהל הורה קשיש בטענה כי, במשך כ-40 שנה אין לה קשר עם בנה הנוסף אשר שוהה בחו”ל. כבוד השופטת ד”ר דרורה פלפל קיבלה את העתירה וקבעה כי, יש לפרש את תנאי הסף “היעדר ילדים בחו”ל”, בצורה שתאפשר קבלת מעמד, גם כאשר יש למבקש ילדים נוספים בחו”ל, אך אין בניהם כל קשר.

בפרשת נדולין ולריה הסתמך בית המשפט על אשר נקבע בפרשת אולוכנוב וקיבל את עתירתה של סבתא המסכנה בת 83, אזרחית רומניה, אשר טענה כי, נותק הקשר עם בנה המתגורר במולדובה, וחייב את משרד הפנים להעניק לה מעמד חוקי במדינת ישראל מכוח נוהל הורה קשיש. זאת, בין היתר, מאחר שהוכח, בין היתר, כי, אין לסבתא המסכנה קשר עם הילד הנוסף המתגורר בחו”ל.

בפרשת אלבורובה המשיך בית המשפט באותו הקו וחייב את משרד הפנים להעניק מעמד להורה קשיש ובודד שהיה לו בן נוסף בחו”ל, אשר לא יכול היה להעניק לו כתף תומכת כלכלית ופיזית. באותה הפרשה בית המשפט הנכבד חזר קבע כי, יש לפרש את הנוהל כך שיחול גם על הורים קשישים שיש להם ילדים נוספים בחו”ל, אשר אין להם כל קשר עימם ו/או שאינם יכולים להוות משענת תומכת עבורם.
 
מטרתו של נוהל הורה קשיש היא לאפשר להורה קשיש ובודד של אזרח ישראלי, לסיים את חייו בכבוד בקרב משפחתו הגרעינית במדינת ישראל. הפסיקה הרחיבה את הנוהל וחייבה את משרד הפנים להפעיל את שיקול הדעת הרחב המצוי בידיו ולסטות במקרים המתאימים מתנאי הסף היבשים שבנוהל. כל זאת, על מנת שניתן יהיה להגשים את תכלית הנוהל ולהחילו גם במקרים בהם להורה הקשיש יש ילדים נוספים בחו”ל, שאין לו כל קשר איתם ואינם יכולים לספק לו תמיכה כלכלית, פיזית, נפשית וכדומה.
 
משרד מתן חודורוב עורכי דין הנו בעל ניסיון בהתמודדות, עזרה וסיוע בניהול הליכים שונים מול משרד הפנים. משרדנו מלווה את הפונים אליו החל משלב ההתקשרות לאורך כל שלבי התהליך-  ייעוץ, הכנת מסמכים, בקשות והגשתם, ליווי וייצוג בפגישות ותשאולים של משרד הפנים וכלה בהגשת וניהול תביעות מול משרד הפנים בבתי המשפט השונים.

קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות: