מתן חודורוב: משרד עו"ד לענייני הגירה, זכויות אדם והסדרי מעמד

אישור בית משפט לתושבי קבע בהליך חיים משותפים

נוהל הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לתושב קבע במשרד הפנים מאפשר קבלת מעמד חוקי לבן זוג זר הנשוי לתושב קבע בארץ, אך נכון להיום אינו מאפשר, הסדרת מעמדו החוקי של בן הזוג הזר החי כידוע בציבור של תושב קבע בארץ.
 
בפסק הדין שניתן בעתירה מנהלית 25821-03-10 מכון ירושלים לצדק בע”מ ואח’ נ’ משרד הפנים בירושלים פורסם בנבו 2012 הורה בית המשפט המחוזי בירושלים למשרד הפנים לשנות את הנוהל הקיים, כך שיאפשר לתושב קבע לפתוח בהליך התאזרחות עם בן זוגו הזר, גם ללא נישואין.
 
העתירה עסקה בעותרת תושבת קבע במדינת ישראל ובן זוגה הזר, אזרח הרפובליקה הפדרלית של ניגריה, החיים תחת קורת גג אחת, מנהלים משק בית משותף, והם הורים לילדה שנולדה בשנת 2009. בני הזוג פנו למשרד הפנים בירושלים בבקשה לפתוח הליך התאזרחות מכוח חייהם המשותפים – ידועים בציבור.
 
משרד הפנים בירושלים ובהמשך גם גורמי משרד הפנים בערכאות מיצוי ההליכים השונות, בין היתר, וועדת השגה לזרים דחו פעם אחר פעם את בקשתם של העותרים לפתיחת ההליך, בין היתר, בנימוק שהעותרת היא “תושבת” ולא “אזרחית” ולכן הנוהל הרלוונטי לא חל עליה. משכך, נאלצו העותרים בסופו של יום, להגיש עתירה מנהלית לבית המשפט המוסמך.
 
כבוד השופט משה יועד הכהן קיבל את עתירת בני הזוג וקבע כי, הדרישה לקיום מסגרת של נישואין לשם פתיחת הליך התאזרחות מכוח נוהל הטיפול במתן מעמד לבן זוג זר הנשוי לתושב קבע היא “דרישה בלתי חוקתית, בלתי מידתית ובלתי סבירה, שטמונה בה גם אפליה דתית וכלכלית”. המדינה מצד אחד כופה על תושבי קבע להיכנס למסגרת של נישואין על מנת לפתוח בהליך התאזרחות ומצד שני מאפשרת בצורה מפלה לאזרחים לבחור את מסגרת התא המשפחתי המתאימה להם.

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה למשרד הפנים לכונן נוהל שיאפשר גם לתושבי קבע ישראלים, שהם ידועים בציבור של בן זוג זר, להקים יחד עם בן הזוג תא משפחתי בארץ או לחלופין לתקן את הנהלים הקיימים, כך שיאפשרו הליך זה. דא עקא כי, למרות האמור לעיל, נכון לכתיבת מאמר זה, משרד הפנים מבזה החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים וטרם שינה את הנהלים הרלוונטיים.
 
עורך דין מתן חודורוב הנו בעל ניסיון בהתמודדות, עזרה וסיוע בניהול הליכים שונים מול משרד הפנים. משרדנו מלווה את הפונים אליו החל משלב ההתקשרות לאורך כל שלבי התהליך- ייעוץ, הכנת מסמכים, בקשות והגשתם, ליווי וייצוג בפגישות ותשאולים של משרד הפנים וכלה בהגשת וניהול תביעות מול משרד הפנים בבתי המשפט השונים.

קבעו פגישת ייעוץ ללא התחייבות: